Новини

17 серпня відбулось засідання Басейнової ради нижнього Дунаю

Враховуючи стратегічне значення Дунаю для Одещини голова басейнової ради нижнього Дунаю Юрій Маслов запросив представників  «Дельта–лоцман» ДП «АМПУ» представити проєкт «Створення глибоководного суднового ходу Дунай – Чорне море на українській ділянці Дельти». Начальник відділу організації виробництва служби капітального будівництва та експлуатації філії «Дельта–лоцман» ДП «АМПУ», коротко поінформував про проект. Доповідь спікера викликала безліч зауважень та питань у зв’язку з непрозорістю та необґрунтованістю вжитих та запланованих заходів. Враховуючи те, що сьогодні канал Дунай – Чорне море є стратегічно та економічно важливим об’єктом, а також у зв’язку з перерозподілом стоку Дунаю ще й екологічно важливим питанням, – всі аспекти його проєктування та будівництва мають бути публічними та прозорими, а також враховувати взаємозв’язок інтересів всіх зацікавлених сторін. За результатами обговорення членами Басейнової ради було висловлено значну занепокоєність закритістю зазначеного питання та прийнято рішення звернутися до: Кабінету Міністрів України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Міністерства інфраструктури з клопотанням забезпечити публічний доступ до технічного завдання на виготовлення проєкту та прозорість в прийнятті рішень та проведення робіт.

 Наступним питанням була інформація керівника БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю Лілії Гричулевич про хід виконання інвестиційного проєкту «Забезпечення комплексу заходів від шкідливої дії вод та для екологічного оздоровлення української частини нижнього Дунаю в Одеській області» Пані Ліля зауважила, що питання реалізації інвестпроекту на сьогодні дуже актуальне для українського Придунав’я не тільки з точки зору захисту від шкідливої дії вод, але й для забезпечення водними ресурсами Придунайського регіону, що особливо важливо в періоди маловоддя. Реалізація інвестиційного проєкту має на меті комплексний підхід для покрашення як господарської, так і екологічної ситуації в Придунайському регіоні. Співдоповідачами по цьому питанню були керівник Ізмаїськського УВГ та керівник Кілійського МУВГ, які біль детально розповіли про першочергові об’єкти та необхідність проведення ремонтних та відновлювальних робіт на каналах, шлюзах та дамбах. Одностайним рішенням по цьому питанню було звернутися до Кабміну, Міністерства інфраструктури, Міністерство економіки, народних депутатів щодо необхідності фінансування заходів, передбачених інвестиційним проектом. Також в ході обговорення цього питання з’явилась ідея залучення водокористувачів, які займаються риборозведенням на Придунайський водосховищах, до реалізації певних заходів.

За доброю традицією на засіданні Басейнової ради завжди присутні представники громадськості. Інна Гоч, координатор проєкту іхтіології WWF Україна, розповіла про реалізацію проєкту «Життя дунайським осетровим у Нижньодунайському регіоні» та позитивні результати взаємодії координаторів проєкту з рибальськими господарствами, правоохоронними органами, місцевими мешканцями та ринками збуту.

Також членами Басейнової ради був розглянутий аналіз режимів роботи Придунайських водосховищ. Режими роботи водосховищ Кагул, Картал, Ялпуг-Кугурлуй, Катлабух, Китай на даний час, у зв’язку з низькими рівнями води р. Дунай, регулюється в залежності від можливості самопливного поповнення в березні і в червні-липні. Повноцінний водообмін Придунайських водосховищ через низькі рівні Дунаю, відсутність опадів і замулені канали не було можливості здійснити у поточному році. Така ситуація може призвести до екологічної та соціальної катастрофи, у зв’язку з тим, що вищезазначені водосховища є не тільки джерелами зрошення, а й забезпечення комунально-побутових потреб населення води і, головне, питного водопостачання. Тому членами басейнової ради було прийнято рішення звернутися до Державодагентства України щодо виділення фінансування з державного бюджету на реконструкцію та відновлення гідротехнічних споруд, які забезпечують водообмін Придунайських водосховищ.

Також, враховуючи те, що інформація була попередньо вивчена та опрацьована члени басейнової ради заочно прийняли рішення по доповіді Світлани Слесаренок  директорки ГО «Чорноморський жіночий клуб», яка представила членам Басейнової ради напрацьовані позиції щодо внесення змін в розділ 6 Цілей сталого розвитку “Вода та санітарія” за результатами презентації першого Національного огляду України щодо прогресу в досягненні Цілей сталого розвитку ООН.

Члени  басейнової ради одностайно підтримали пропозицію звернутися до Кабінету Міністрів України з  обґрунтуванням необхідності внесення змін до Завдань та Індикаторів Цілей Сталого Розвитку.

Необхіно зауважити, що колегіальна робота членів басейнової ради та запрошених гостей, ефективною та злагодженою і обов’язково сприятиме досягненню «доброго» стану води  річки Дунай.

Окрему подяку Голова басейнової ради висловив усім запрошеним гостям засідання:

Костянитин Дедіністий – радник голови Одеської обласної Державної адміністрації;

Олексій Кобильников – депутат Одеської обласної ради;

Сергій Готко – начальник департамент з питань цивільного захисту, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами;

Алан Джіоєв – директор департаменту екології та природних ресурсів  та інші.