Державний моніторинг поверхневих вод
Державний моніторинг вод здійснюється з метою забезпечення збирання, обробки, збереження, узагальнення та аналізу інформації про стан водних об’єктів, прогнозування його змін та розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття рішень у галузі використання, охорони вод та відтворення водних ресурсів.
Для впровадження європейських підходів до моніторингу якості поверхневих вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви ЄС в Україні прийнятий новий Порядок про здійснення державного моніторингу вод, затверджений Постановою КМУ від 19 вересня 2018 року № 758. Порядком визначено чіткий розподіл обов’язків між суб’єктами моніторингу без дублювання повноважень, введено нові показники моніторингу, які в Україні до цього часу не вимірювались – пріоритетні, гідроморфологічні та біологічні.
З 2019 року в Україні передбачено виконання трьох видів державного моніторингу вод для масивів поверхневих вод: діагностичний, операційний та дослідницький, які здійснюються за басейновим принципом.
Діагностичний моніторинг здійснюється для визначення основних антропогенних впливів на стан водних об’єктів, оцінки змін, викликаних антропогенними чинниками, та (у подальшому) розроблення програми державного моніторингу вод.
Операційний моніторинг здійснюється для масивів вод, у яких існує ризик недосягнення екологічних цілей, а також масивів вод, з яких здійснюється забір води для задоволення питних потреб населення в обсязі більше ніж 100 куб.м на добу.
Дослідницький моніторинг здійснюється для масивів поверхневих вод з метою встановлення причин відхилення від екологічних цілей, з’ясування масштабу та наслідків аварійного забруднення вод та встановлення причин наявності ризику недосягнення екологічних цілей.
У 2024 році БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю здійснює державний моніторинг поверхневих вод (діагностичний та операційний) згідно з наказом Міндовкілля від 09.01.2024 № 37 «Про затвердження Програми державного моніторингу вод» та наказом Держводагентства від 12.01.2024 № 7 «Про впровадження Порядку здійснення державного моніторингу вод» на території Одеської області по 4 річкових басейнах в 52 пунктах спостереження :
– басейн р. Дунай (суббасейн нижнього Дунаю) – 21 пункт спостереження (р. Дунай (8 пунктів), Катлабух (2 пункти), водосховище Ялпуг (2 пункти), водосховище Кугурлуй, водосховище Кагул, водосховище Китай, озеро Саф’яни, канал Дунай-Сасик та річки Карасулак, Великий Ялпуг, Киргиж-Китай, Нерушай по 1 пункту;
– басейн р. Дністер – 10 пунктів спостереження (р. Дністер (2 пункти), Кучурганське водосховище (2 пункти), Дністровський лиман (2 пункти), річки Турунчук, Ягорлик, Білоч, Кучурган);
– басейн річок Причорномор’я – 20 пункти спостереження на території Одеської області: річки Когільник (2 пункти), Сарата (2 пункти), Хаджидер (2 пункти), Чага, Каплань, Алкалія, Великий Куяльник, Малий Куяльник, Тілігул та водосховище Сасик, Хабжибейський лиман (2 пункти), Куяльницький лиман, Тилігульський лиман, озера Шагани, Алібей, Бурнас); а також 3 пункти на території Миколаївської області (р. Сосик, р. Березань та Березанський лиман);
– басейн р. Південний Буг – 1 пункт спостереження (р. Кодима).
До програми моніторингу включено 5 пунктів спостереження поверхневих вод, забір з яких здійснюється для задоволення питних потреб населення, а саме:
– р. Дністер (м. Біляївка, питний водозабір м. Одеса);
– р. Дунай (питний водозабір м. Вилкове);
– р. Дунай (питний водозабір м. Кілія );
– водосховище Ялпуг (питний водозабір м. Болград);
– канал Дунай-Сасик.
Лабораторією моніторингу вод Південного регіону БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю щомісячно здійснюється відбір та виконання досліджень на вміст пріоритетних і специфічних забруднюючих речовин, а також виконуються фізико-хімічні дослідження по питних та транскордонних пунктах.
Також лабораторія моніторингу вод Південного регіону виконує дослідження на вміст пріоритетних і специфічних забруднюючих речовин для масивів поверхневих вод (МПВ) басейну річок Причорномор’я, басейну нижнього Дніпра, басейну р. Південний Буг на території Дніпропетровської, Кіровоградської, Вінницької, Черкаської, Хмельницької та Миколаївської областей.
Результати проведених досліджень щомісячно наповнюються у програмній системі «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України» на сайті Держводагентства.