Новини

Спільний комунікаційний захід Міндовкілля та Держводагентства щодо прогресу реалізації ПУРБ та заходів з відзначення Дня Дунаю

27 червня 2025 року Державне агентство водних ресурсів України спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України та за участі Міністерства розвитку громад та територій України за сприяння Одеської обласної державної адміністрації провели у м. Одеса комунікаційний захід щодо прогресу реалізації планів управління річковими басейнами (ПУРБ) та відзначення Міжнародного дня Дунаю.

Активну участь в організації заходу прийняло Басейнове управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю, голова Басейнової ради нижнього Дунаю.

У заході взяли участь представники органів державної влади і місцевого самоврядування, міжнародних організацій, басейнових управлінь водних ресурсів, басейнових рад та підприємств.

Заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко привітав учасників та наголосив про важливість системного підходу до управління водними ресурсами, зазначив, що реалізація заходів ПУРБ має лягти в основу регіонального та секторального планування і потребує міжвідомчої комунікації та співпраці на всіх рівнях управління.

Голова Держводагентства України Ігор Гопчак, привітавши усіх учасників заходу з Міжнародним Днем Дунаю, зазначив, що Дунай має надзвичайно важливе значення для України та підкреслив важливість співпраці із суміжними дунайськими країнами, Міжнародною комісією із захисту річки Дунай (МКЗД) та іншими міжнародними партнерами. Він подякував експертам програм міжнародної технічної допомоги та МКЗД за допомогу в розроблені та реалізації ПУРБ. Ігор Гопчак доповів про хід реалізації планів управління річковими басейнами за результатами І кварталу 2025 року та наголосив на необхідності забезпечення постійної комунікації з основними виконавцями ПУРБ – центральними та місцевими органамии влади, органами місцевого самоврядування, комунальними підприємствами (водоканалами) та водокористувачами, а також дотримання термінів реалізації програми, згідно яких у 2028 році  повинно бути розпочато виконання 100% заходів ПУРБ.

Начальник управління забезпечення водними ресурсами ДАВР Марія Шпанчик розповіла про основні етапи переговорів про членство України в ЄС, приділивши окрему увагу скринінгу національного законодавства у секторі «Якість води» за розділом 27 «Навколишнє середовище, клімат та цивільний захист» та подальшим планам виконання Водної рамкової директиви. Вона зазначила, що Україна, впроваджуючи плани управління річковими басейнами на 2025-2030 роки, демонструє готовність водного сектору України до європейських стандартів у рамках євроінтеграційного процесу.

Виступ керівника компоненту 2 «Вода як критично важливий ресурс для економіки» Програми EU4Green recovery East Міжнародного Водного Офісу (Франція) Яніка Пошона був присвячений питанням підтримки ЄС у розробці та реалізації ПУРБ.

Виконавчий секретар Міжнародної комісії із захисту річки Дунай (ICPDR) Біргіт Фогель привітала всіх з Міжнародним Днем Дунаю та звернула увагу на те, що збереження екосистеми Дунаю важливе не лише країн Дунайського басейну, а й заради сталого майбутнього всього світу.

Голова басейнової ради нижнього Дунаю Юрій Маслов у своєму виступі розповів про роль басейнових рад в управлінні водними ресурсами.

Про  хід виконання  ПУРБ Дунаю в межах суббасейнів Дунаю доповіли керівники басейнових управлінь:

Едуард Осійський, заступник начальника БУВР річки Тиса, — про суббасейн річки Тиса.

Олександр Рошко, в.о. начальника БУВР річок Прут та Сірет, — про суббасейн річок Пруту та Сірету;

Іван Кічук, в.о. начальника БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю, — про суббасейн нижнього Дунаю.

Іван Кічук у  своєму виступі наголосив, що басейнові управління річковими басейнами визначено відповідальними за здійснення координації та моніторингу виконання планів управління річковими басейнами  у межах відповідних річкових басейнів/суббасейнів та інформував про виконання БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю заходів щодо координації та моніторингу виконання планів управління річковими басейнами  станом на 26 червня 2025 року.

Також він доповів про стан виконання заходів ПУРБ Дунаю (суббасейну нижнього Дунаю) на 2025-2030 роки органами місцевого самоврядування та водокористувачами та про подальші кроки щодо реалізації заходів, акцентувавши увагу на посиленні взаємодії з Одеською обласною державною (військовою) адміністрацією, Болградською, Білгород-Дністровською, Ізмаїльською районними державними (військовими) адміністраціями, з органами місцевого самоврядування та з іншими установами та організаціями, відповідальними за виконання заходів ПУРБ, активізації роботи членів Басейнової ради нижнього Дунаю, активізації залучення коштів на реалізацію заходів ПУРБ через програми та інструменти ЄС, у тому числі шляхом підготовки проектних заявок на отримання грантів.

Іван Кічук зазначив, що наразі БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю здійснює підготовку документів та заявки на отримання гранту (до 600 тис. €) в межах програми Interreg VI-A NEXT Romania-Ukraine на створення системи автоматизованого моніторингу стану масивів поверхневих вод у суббасейні нижнього Дунаю, які є джерелами питного водопостачання (придбання та встановлення автономних станцій для визначення в режимі реального часу показників якості води та гідрологічних параметрів і створення сайту для оприлюднення отриманих даних моніторингу), в рамках виконання заходу ПУРБ «Удосконалення державного обліку водокористування в суббасейні Нижнього Дунаю».

Під час заходу керівниками БУВР та головами басейнових рад було підписано Декларацію про співпрацю в басейні Дунаю, яка стане основою для подальшої координації дій у сфері управління водними ресурсами.

В.о. директора Департаменту систем життєзабезпечення Міністерства розвитку громад та територій України Віталій Сурай розповів про Державну цільову екологічну програму технічної модернізації підприємств водовідведення та очищення стічних вод на період до 2034 року.

Заступник директора з розвитку та питань енергоефективності КП «Чорноморськводоканал» Сергій Д’яконов поділився досвідом співпраці з міжнародними організаціями у розробці стратегії комунального підприємства.

Керівник напряму «Вода» WWF-Україна Оксани Коноваленко свій виступ присвятила заходам ПУРБ, спрямованим на покращення гідрологічного режиму та морфологічних показників, а саме, ідентифікації бар’єрів та відновлення вільної течії річок.

Цій темі також була присвячена доповідь фахівця з відновлення екосистем ГО Rewilding Ukraine Олега Дьякова, який розповів про практичні приклади відновлення водних об’єктів.

Національна експертка Міжнародної комісії із захисту річки Дунай Олена Марушевська представила результати спільних Дунайських Досліджень: підсумки JDS4 та поточний стан JDS5.

 У рамках заходу Оленою Марушевською за участі БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю проведено просвітницько-розважальний захід для дітей шкільного віку, присвячений Міжнародному дню Дунаю – Дунайський річковий квест під девізом «Наш Дунай, наше майбутнє!».

Заключним етапом заходу стало відвідування учасниками лабораторії моніторингу вод Південного регіону БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю, яка на виконання програми Державного здійснює вимірювання забруднюючих речовин масивів поверхневих вод на півдні України, у районах басейнів річки Південний Буг, річки Дністер (у межах Одеської області), річок Причорномор‘я, у суббасейнах нижнього Дніпра та нижнього Дунаю та на транскордонних ділянках водотоків, визначених на транскордонних водних об’єктах відповідно до міжнародних угод про співробітництво з Румунією та Республікою Молдова.

До Дня Дунаю дільницею водних об’єктів нижнього Дунаю БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю було проведено ряд просвітницьких та розважальних заходів серед учнівської молоді та вихованців дошкільних закладів Білгород-Дністровського району Одеської області, а саме:

– урок – лекція «Річка Дунай» в Татарбунарському будинку дитячої та юнацької творчості Татарбунарської міської ради  Білгород-Дністровського району;

– конкурс малюнків на асфальті – “Річка  Дунай : водні ресурси і біорізноманіття” у м.Татарбунари;

– тематичний урок  – «Значення річки Дунай для України» в Татарбунарському ПТАУ;

– тематичне заняття з демонстрацією фільму  – «Унікальність видів флори і фауни ріки Дунай» у дошкільному закладі освіти яслі-садок  №2 Саратської ТГ Білгород-Дністровського району;

– конкурс малюнків на асфальті – “Збережи Дунай”  серед учнів ЗОШ Саратської ТГ Білгород-Дністровського району; – практичне заняття  «Фізичні особливості води» у Татарбунарському будинку дитячої та юнацької творчості  м. Татарбунари Білгород -Дністровського району;

– підготовлено однохвилинне відео про дельту Дунаю із залученням дітей Татарбунарського будинку дитячої та юнацької творчості  м. Татарбунари Білгород-Дністровського району;

– здійснено відбір проб води із залучення громадян в рамках програми ЮНЕП GEMS/Вода “Як стати перлиною води?»        (р.Дунай ПВ м.Вилкове, ПВ Кілія, 89,9 км р. Дунай)