Лабораторія моніторингу вод Південного регіону БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю здійснює державний моніторинг поверхневих вод згідно з наказом Держводагентства від 13.01.2025 № 9 «Про впровадження Порядку здійснення державного моніторингу вод» у басейнах річок Причорномор’я, р. Дунай (суббасейн нижнього Дунаю), р. Дністер та р. Південний Буг на території Одеської області по 52 пунктах спостереження на 42 масивах поверхневих вод.
У квітні 2025 року лабораторією моніторингу вод Південного регіону по програмі державного моніторингу вод відібрано та проаналізовано 52 проби води на території Одеської області (басейн р. Дністер – 10, басейн р. Дунай – 21, басейн річок Причорномор’я – 20, басейн р. Південний Буг – 1 проба води), у тому числі для забезпечення контролю за станом якості води в місцях питних водозаборів відібрано 5 проб води з р. Дністер (м. Біляївка), р. Дунай (м. Вилкове та м. Кілія), водосховища Ялпуг (м. Болград), каналу Дунай-Сасик.
За результатами лабораторних досліджень у квітні поточного року у питних пунктах спостереження суббасейну нижнього Дунаю (р. Дунай, канал Дунай-Сасик, водосховище Ялпуг) відмічається перевищення гранично допустимої концентрації (ГДК) по показнику хімічне споживання кисню (ХСК) у 1,4-3,4 рази. У річках Киргиж-Китай та Великий Ялпуг виявлено перевищення ГДК по показниках: мінералізація (у 2 та 2,7 рази відповідно), ХСК (у 1,1 рази).
По р. Дністер у пунктах м. Біляївка та с. Маяки виявлено перевищення ГДК по показниках ХСК (в 2,7-3,4 рази), залізо (в 1,03-1,1 рази). Стан річок Білоч та Турунчук задовільний, без значних перевищень ГДК. У річці Кучурган та Кучурганському водосховищу (с. Градениці та с. Кучурган) виявлено перевищення ГДК по мінералізації, БСК5 (у 1,6-1,8 разів) і ХСК (1,5-1,84 разів); також у р. Кучурган відмічається перевищення ГДК по ортофосфатах у 1,7 разів. По р. Ягорлик виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій по ХСК (у 1,1 рази) та ортофосфатах (в 1,86 разів).
По річках Причорномор’я (Чага, Когильник, Хаджидер, Сарата, Каплань) відмічається перевищення ГДК по мінералізації (у 1,45-2 разів) і ХСК (в 1,1-1,3 рази), а також у річках Хаджидер та Чага – показників: ортофосфати (у 1,5 рази) та за лізо (у 1,6-1,9 разів).
За результатами проведених досліджень води на вміст пріоритетних (токсичних, здатних до накопичення, стійких) забруднюючих речовин у масивах поверхневих вод у відібраних пробах води у квітні поточного року концентрації виявлених пріоритетних забруднюючих речовин знаходились нижче межі чутливості методик (<0,001мкг/дм3).