19 червня 2015 року у Дорадчому центрі обласного управління водних ресурсів відбулась робоча зустріч групи експертів Світового Банку з керівництвом та фахівцями Одеського облводресурсів. Участь у ній прийняли: експерт з питань передачі управління системами зрошення Сем Джонсон (США), експерт з питань участі державно-приватного сектору (РРР) (Нідерланди), начальник Упрексплуатації Держводагентства В’ячеслав Розгон, представники Міністерства агрополітики та продовольства, т.в.о. начальника Департаменту АПР ОДА Петро Коваленко, начальник облводресурсів Василь Потоп, заступники начальника облводресурсів Іван Кічук та Володимир Кишенко та ін..

Метою візиту експертів Світового Банку до Одеської та інших областей України було ознайомлення з ситуацією щодо експлуатації та технічного обслуговування зрошувальної інфраструктури, схем фінансування та управління, обговорення наявних у фермерських господарствах проблем та бачення їх вирішення, огляд зрошувальної мережі та обладнання, ознайомлення зі схемами управління земельними ресурсами та технологіями зрошуваного землеробства, обговорення стратегії відновлення зрошення та схем трансформації в управління зрошенням.

Під час зустрічі заступник начальника облводресурсів Іван Кічук виступив перед учасниками робочої зустрічі з презентацією про сучасний стан та проблеми експлуатації зрошуваних систем, плани відновлення та розвитку зрошення в Одеській області. Виділено слідуючі основні проблемні питання на сьогоднішній день.

  • Побудовані на початку 60-х років міжгосподарські зрошувальні системи, канали, трубопроводи, насосно-силове обладнання, гідротехнічні споруди технічно та морально застаріли. Відкрита мережа має значні витрати води, знос об’єктів складає більш як 87%.
  • Не вирішено питання щодо вдосконалення взаємодії при реконструкції, капітальному відновленні, технічному переоснащенні внутрішньогосподарської мережі одночасно з державною меліоративною мережею, тобто відсутність комплексного підходу з даного питання призводить до нераціонального використання водних та енергоресурсів.
  • Відсутність державного фінансування Регіональної програми розвитку водного господарства на реконструкцію зрошувальних систем призводить до її розукомплектування, розкрадання і як результат скорочення використання поливних площ.
  • Не вирішено питання щодо подальшої експлуатації Дунай-Дністровської зрошувальної системи (не використовується більше 17 років) та не прийняті відповідні рішення на державному рівні.
  • Ціна на поливну воду у зв’язку з технічними особливостями підготовки її якості, заповнення та поповнення джерел зрошення потребує значних енергоресурсів, які у значній мірі являються стримуючим фактором збільшення поливних площ.
  • Відсутня державна компенсація водокористувачам за використану електроенергію при поливі сільськогосподарських культур та компенсація за скид технологічних вод з рисових систем області.

 Після наради учасники зустрічі ознайомилися з об’єктами Дністровської зрошувальної системи, оглянули ГНС, НСП-24 та тракт водо подачі Нижньо-Дністровської ЗС. Познайомилися з господарством АФ «Маяки», оглянули зрошувані масиви, роботу дощувальної техніки та краплинного зрошення АФ «Еврика», НСП-22, зустрілися з водокористувачами Біляївського та Овідіопольського районів. Експерти НБ мають намір підготувати програму щодо відновлення зрошуваних систем з комплексним підходом та в майбутньому провести спільні зустрічі з поставлених питань.